вторник, 21 апреля 2020 г.

22 квітня-23 квітня




           Тема:Держава Феодоро в Криму. Утворення Кримського Ханства. Гіреї. 



        Історія державиФеодоро, як свідчать писемні  джерела, сягає початку ХІІІ століття.
Феодоро займала велику територію в південно-західній гірській і передгірній частині півострова Крим (на сучасній карті -  приблизно від Балаклави до Алушти).Центромдержави, його столицею,стало гірське місто-фортеця Мангуп-однеіз найстаріших середньовічних міст Криму. Перші відомості промісто належать доV століття н.е., коли вономало назву «Доріс», а з Х ст.  вперше згадується під назвою Мангуп.Найважливішими населеними пунктами князівства, крім столиці, були Чембало, фортеця і порт Каламіта (Інкерман), фортеця і поселення Фуна(форпост князівства на східному кордоні), та замок на горі Сандик-Кая.


   В різні часи на території князівства жили нащадки готів, скіфів а такожалани, гуни, хазари, половці, греки, татари, караїми.Офіційною та найбільшвживаною мовою була грецька .


          Правителі Феодоро підримували дружні відносини з Візантією та Кримським улусом Золотої Орди, а згодом -  з Кримським ханством, Молдовою. А ось відносини з Кафою та іншими генуезькими колоніями (перебувалипід впливом Візантії) були напруженими через суперництво за першість у чорноморській торгівлі. 

         Захоплення  Візантії хрестоносцями на початку ХІІІ ст. сприяло відокремленню князівства, правитель якого до цього був правителем візантійської феми (області). Послаблення Візантії сприяло посиленню влади князів феодоритів, які стали самостійними правителями(топархи).
 Існує версія, що князівська родина Феодоро належала до візантійського аристократичного роду Гаврасом.Найвідомішим представником цього роду був Феодор Гаврас, якому у 1071 році вдалосябез допомоги візантійського імператора зібрати ополчення і відвоювати у сельджуків 
Трапезунт. 
               Культурний та економічний розквіт держави феодоритів   припадає на ХІІІ-ХІV ст.Правління феодоритської династії за своєю значимістю для Криму  прирівнюється до епохи Відродження в європейських державах.Основу господарства феодоритів становило сільське господарство: землеробство, садівництво,городництво, виноградарство, виноробство, ремесла(гончарство, ковальство, ткацтво, будівництво фортець та  кріпосних укріплень).
Цікаво, що Феодоро, незважаючи на малі розміри і невелику чисельність населення (150 тисяч), неодноразово давало відсіч переважаючому в силах противнику. Так, маленьке гірське князівство не змогли взяти ні орди Ногая, ні воїнство хана Едигея.
             Після падіння Константинополя у 1453 році князі Феодоро почали вважати себе спадкоємцями Візантійської імперії. Зважаючи на турецьку загрозу, князівство йде назближення з Генуєю та Кафою, але це вже не могло їх врятувати. У 1475 році Мангуп піддався облозі  багатотисячної армії Гедіке Ахмед-паші, полководця Османської Туреччини, якого підтримали кримські татари. Незважаючи на чисельну перевагу над феодоритами, п'ять місяців османи не могли взяти укріплений Мангуп, хоча і зосередили навколо гірської фортеці численні війська. Однак сили були надто нерівні.Зрештою, Мангуп упав. Не зумівши здолати малочисельні сили його захисників в прямому бою, турки взяли місто мором. Розлючені багатомісячним запеклим опором його жителів, османи знищили половину 15-тисячного населення, а другу, переважно жінки і діти,продали в рабство до Туреччини. В ув'язненні помер князь Олександр - останній правитель Феодоро. Місто, як населений пункт, перестало існувати у кінці ХVІІІ століття.
Маленьке кримське князівство стало останнім бастіоном Візантійської імперії, який до кінця чинив опір натиску ворога.
Переглянувши відео , виконайте завдання за посиланням


Комментариев нет:

Отправить комментарий