вторник, 7 апреля 2020 г.

06 квітня-10 квітня


                   ТЕМА :  УТВОРЕННЯ  ОСМАНСЬКОЇ  ІМПЕРІЇ

1.Які великі держави доби Середньовіччя ми вже вивчили? 
2.Які із них були «християнськими», а які – «мусульманськими»? 
3.Яка із вивчених нами, християнських країн, була «православною»?
4.Які держави утворилися шляхом завоювань і були, за своїми територіями, величезними? 

Вправа «Пазл»
Завдання: Виконати вправу «Пазл» у сервісі LearningApps, розмістити терміни відповідно до трьох країн Англії, Франції та Візантії, пояснити їх значення.
Вправа розміщена за посиланням:
         За 600 років існування Османської імперії на її престолі змінилося близько 40 правителів - султанів.
        У XIVXV ст. у Південно-Східній Європі відбувалися події, які привели до серйозних наслідків в історії цивілізацій Заходу й Сходу. На зміну православній Візантійській імперії, що занепадала, прийшла Османська імперія — деспотична мусульманська держава, володіння якої розкинулися на трьох частинах світу. Наприкінці Середньовіччя турки-османи відіграли визначну роль в історії європейських й азіатських народів.
             Як розповідає легенда, у XIII ст. 400 кибиток турків-османів, витіснених монголами із Середньої Азії, осіли в західній частині півострова Мала Азія на кордоні з Візантією, розшматованою Четвертим хрестовим походом. Спочатку виникло невелике турецьке князівство (бейлик) на чолі з беєм Османом I (1258—1324). Так був покладений початок османської історії.

   З того часу турки-османи постійно здійснювали грабіжницькі набіги на землі роздробленої Візантії. Влітку 1302 р. Осман I здобув першу велику перемогу над імператорським військом у відкритому бою. Цю подію вважають початком політичної історії турецької держави.
       Проте в турецькій державі не існувало закріпленого законом беззаперечного права старшого сина на престол. Отже, будь-який син султана міг претендувати на трон. Тому історія всіх відомих султанів починається жахливими сценами братовбивства.
     Армія турок-османів складалася з полонених хлопчиків, яких виховували у мульманських традиціях – яничарів.
Текст . Яничари
Яничари в усій турецькій області у великій пошані: вони у турецького султана дворяни і піша гвардія, яких має султан 12 000... Яничар цих набирають з дітей християнського народу, що живуть під турецькою владою. Набирають їх по кілька сотень через два роки на третій, малих хлопців років восьми, дев’яти та десяти, і спеціально призначені лікарі мають роздивитися обличчя кожного й визначити, до чого кожен хлопчик може бути з часом придатний. Найкращих беруть на службу турецькому султану, решту розбирають паші та інші турецькі начальники. Інші - тупоголові, продаються за дукат в Анатолію й до Азії до певного часу, років до 18, але не пізніше 20 років, і живуть там у нужді. Зростають у холоді, у голоді, у спекоті, у наготі, та усі з ними поводяться, як із псами... І всіх їх, як виповниться їм близько 20 років, натерпляться вони горя, обгорять на сонці й звикнуть до всякої роботи, - привозять до Стамбула з усіх місць, куди вони були розподілені. Тут найміцніших і найсуворіших з них записують до молодших яничар і віддають під командування старших. Під їхнім наглядом молодші привчаються стріляти, рубати шаблями, кидати списи, скакати через рови, лазити на стіни і виконувати всяку службу, яку накаже старший. Кожний перебуває у повній покорі у свого старшого й повинен йому варити страву, колоти дрова і виконувати всяке його бажання доти, доки немає війни. А хто піде зі старшими на війну, повинен служити тому, за ким він записаний: розбивати намети, ходити за верблюдами, дивитися за в’юками і все робити, яка б не трапилася необхідність у роботі. А коли відбудуться битва або напад, вони йдуть попереду; тут один перед іншим намагаються себе проявити. Потім тих із молодих людей, хто покаже свою хоробрість, приймають до чину старших яничар... З них потім виходять жорстокі лиходії, й з усіх турецьких солдатів вони найбільш безжальні до християн. У бою ці люди непереборні, вони найнадійніша охорона турецького султана.

Запитання до тексту
1) З кого набирали майбутніх яничар?
2) Які випробування повинні були пройти хлопці, перш ніж потрапити в яничари?
3) Як ви думаєте, чому саме яничари вважалися найбільш безжальними воїнами?

     Коли турки підкорювали Сербію, поводилися досить жорстоко. Султан Мурад у 1389 році зустрівся з сербським князем Лазарем у битві на Косовому полі, у результаті Мурад загинув, а Лазар потрапив у полон. Наступник Мурада – султан БаязидІ завершив завоювання Сербії. 
   Протягом 14 – 16 століття турки підкроюють величезні території.

                    Схема «Завоювання Османської імперії ХIV — сер. XVI ст.».

Османська імперія
Європа
Азія
Африка
Болгарія
Сербія
Молдавія
Валахія
Угорщина
Месопотамія
Вірменія
Грузія
Сирія
Аравія
Єгипет
Алжир
(Згодом вся Північна Африка, окрім Марокко)


Текст . XVI ст. З праці Вацлава Братислава «Пригоди»
Гассан-паша вчинив набіг на (балканську країну) Хорватію... і дуже урочисто пригнав у Стамбул 300 християнських бранців... Другого дня рано-вранці десяту частину цих невільників відвели до султана, а решту відправили на ринок... Сумно було спостерігати на тому торжищі, як там продають і забирають християн (один купить матір, другий - дітей, інший - малих хлопчиків, ще хтось - дівчат) та як усі рідні розлучаються один з одним, прямуючи у різних напрямках у неволю, щоб уже не бачитися до самої смерті.

Текст . З нотаток сербського письменника XV ст. Костянтина Михайловича про ставлення турок до підлеглого християнського населення
Султану платять дань щороку з кожної християнської голови - один золотий; у рік султан отримує цієї данини декілька сотень тисяч. Якщо ж військо султана йде землею, де живуть християни, то ніхто з воїнів не сміє труїти посіви, завдавати будь-якої шкоди або без оплати у когось будь-що взяти, навіть якщо цього було мало, що коштувало менше дрібної монети. Турецькі володарі... не бажають, щоб бідним був заподіяний збиток, як мусульманам, так і християнам. Християни, які перебувають під владою султана, повинні поставити десятки тисяч в’ючних тварин або коней, провіант, віддаючи це своїми руками, після чого над ними володарюють по справедливості, не заподіюючи шкоди.

Запитання до текстів :
-Яким було ставлення завойовників до підкорених народів?




Наслідки  для історії, для всього людства:
 1. Виникла Османська держава, яка, шляхом завоювань, перетворилася в імперію ( вже за Мехмеда ІІ, котрий став падишахом).
  2. Зникла з мапи Європи Візантія та інші православні держави, що привело до посилення на континенті католицизму.
  3.Османська імперія була державою, яка жила за рахунок війн і постійно загрожувала християнським країнам Європи. 


Відсканувати код і серед запропонованих обрати одного султана, підготувати розповідь про його завоювання.








Комментариев нет:

Отправить комментарий